Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa domu za miastem

31 października 2021 elewacja frontowa

Budowa domu za miastem to ogromne wyzwanie nie tylko finansowe, ale także logistyczne. Każdy, kto decyduje się na taką inwestycję, staje przed wieloma problemami, z którymi musi się zmierzyć już na etapie planowania całego przedsięwzięcia.

Budowa domu za miastem

Pierwsza sprawa to wybór odpowiedniej działki, przy czym należy zwrócić uwagę, czy wybrany teren przeznaczony jest pod zabudowę. Możliwość ewentualnej budowy należy sprawdzić w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku inwestor powinien wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki. Kiedy decydujemy się na lokalizacje domu za miastem, sprawdzić trzeba możliwość dojazdu do działki, bliskość węzłów komunikacyjnych, łatwość połączenia z centrum miasta. Warto również rozejrzeć się po okolicy i zobaczyć jak daleko jest do najbliższego sklepu, szkoły, przedszkola czy przychodni. Oczywiście istotne jest także to, ile czasu będziemy w przyszłości potrzebowali, żeby dotrzeć z domu nie tylko do pracy, ale także do kina, teatru czy centrum handlowego.

Przygotowanie do inwestycji

Kolejny etap w przygotowaniu inwestycji to zapewnienie środków na budowę. Mało kto dysponuje oszczędnościami pozwalającymi na sfinansowanie budowy domu. Dlatego należy zrewidować swoje możliwości kredytowe, sprawdzić oferty różnych banków, porozmawiać z doradcą finansowym. Działania takie określą także nasze możliwości, to ile środków możemy wydać na budowę, by w przyszłości nie mieć kłopotów ze spłatą zobowiązań.
Następny krok to wybór projektu, według którego dom zostanie wybudowany. Możemy zdecydować się na wybór gotowego projektu albo udać się do biura projektowego i zamówić dokumentację indywidualną. Wiele osób uważa, że zakup gotowego rozwiązanie jest dużo tańsze. Nie biorą jednak pod uwagę tego, że każdy projekt musi być adoptowany do warunków terenowych i zrobić to musi uprawniona osoba.

Dodatkowo do dokumentacji musi być dołączony plan zagospodarowania, za który również trzeba dodatkowo zapłacić. W przypadku projektu indywidualnego wszystkie te usługi wliczone są w cenę. Poza tym mamy dużo większą możliwość wpływania na to, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia czy elewacja frontowa naszego przyszłego domu. Kupując projekt typowy, zyskać możemy trochę pieniędzy, ale w ogólnym rozrachunku korzyści są niewielkie.

Zostaje jeszcze wybór wykonawców prac budowlanych. Do poszczególnych etapów budowy można zatrudniać inną ekipę. Warto jednak, aby nad całością budowy cały czas czuwał jeden człowiek. Może to być ta sama osoba, która pełni funkcję kierownika budowy.

rynna

Redakcja superhouse.pl

Redakcja SuperHouse.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dotyczące budownictwa, domu, ogrodu i wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koszt budowy domu 100m2
zbrojenie ławy fundamentowej
kontener na gruz

Jesteś zainteresowany reklamą?