Jak zmienić dostawcę prądu?

Energia elektryczna z miesiąca na miesiąc staje się coraz droższa. Dodatkowo, coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, co z pewnością wpływa na wysokość opłacanych rachunków. Być może właśnie teraz nastał najlepszy czas na to, aby przyjrzeć się ofertom konkurencyjnych firm zajmujących się dostawami prądu. Może się okazać, że zmiana dostawcy prądu uratuje nasz budżet. Jak wygląda proces zmiany dostawcy prądu i kiedy warto się na to zdecydować?

Jak zmienić dostawcę prądu?

W obliczu rosnącej inflacji i związanego z nią kryzysu coraz więcej osób stara się znaleźć sposób na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem domu czy mieszkania.

Ceny energii elektrycznej i paliw rosną w zastraszającym tempie. Dla wielu osób jedynym sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów jest zmiana dostawcy. Okazuje się jednak, że proces ten wymaga nieco czasu i zaangażowania.

Dlaczego warto skorzystać z porównywarek cen?

Kiedy decydujemy się na zmianę dostawcy prądu, naszym głównym celem jest znalezienie tańszej alternatywy. Aby nie popełnić błędu, warto skorzystać z porównywarki cen prądu, dzięki której znajdziemy najlepszą dla siebie opcję.

W Internecie dostępnych jest kilka rzetelnych serwisów, które dają nam możliwość sprawdzenia i porównania kilku ofert od różnych dostawców. Dokładna znajomość oferty poszczególnych firm pozwoli nam wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Wypowiedzenie starej umowy i zawarcie umowy z nowym dostawcą

Pierwszym krokiem, którego celem jest zmiana dostawcy prądu, to wypowiedzenie umowy z dotychczasowym dostawcą. Warto pamiętać, że okres wypowiedzenia trwa minimum miesiąc, co oznacza, że na podjęcie ostatecznej decyzji należy dać sobie trochę czasu.

Aby nawiązać współpracę z nowym dostawcą, należy zawrzeć z nim nową umowę o świadczeniu usług dystrybucyjnych. Nowa umowa zaczyna obowiązywać w dniu zakończenia umowy kompleksowej.

O czym należy pamiętać przy zmianie dostawcy prądu?

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, które chłonie energia elektryczna, a nie do końca mamy pojęcie o tym, jak zabrać się za to wszystko, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Warto pamiętać o tym, że zmiana dostawcy prądu wiąże się też z koniecznością dopełnienia pewnych zobowiązań formalnych. Jednym z nich jest przesłanie zgłoszenia do Operatora Systemu Dystrybucyjnego za pośrednictwem specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie OSD.

Zmiana dostawcy prądu – na co zwrócić uwagę?

Osoby, które zastanawiają się jak zmienić dostawcę prądu, muszą też mieć na uwadze to, że samo podpisanie nowej umowy nie załatwia w pełni sprawy. Zdarzają się przypadki, kiedy zachodzi konieczność dostosowania nowych układów pomiarowo-rozliczeniowych.

Bardzo ważne jest, aby rozliczenie z poprzednim dostawcą było przygotowane dokładnie, a wszelkie opłaty związane z pobieraniem energii od danego dostawcy muszą być uregulowane. Od momentu wejścia w życia nowej umowy, OSD sprawdza stan licznika i przekazuje wszystkie informacje zarówno dotychczasowemu, jak i nowemu dostawcy.

Redakcja superhouse.pl