Wybudować własny dom, czy kupić gotowy – zalety i wady według firmy budowlanej

Kiedy podejmujesz decyzję o przeprowadzce z mieszkania do domu, zaczynasz się zastanawiać, co będzie lepsze – budowa domu czy jego zakup? Z każdą z tych opcji wiążą się pewne przywileje i niedogodności. Pytanie tylko, czego faktycznie potrzebujesz. Jakie jesteś w stanie ponieść koszty, a także ile czasu masz na przeprowadzkę?

Rynek domów w Polsce jest dość bogaty. Możesz wybierać pomiędzy dużymi nieruchomościami z tzw. drugiej ręki, jednorodzinnymi domami w zabudowie szeregowej od deweloperów lub po prostu kupić działkę i wybudować swój własny dom według projektu, który najbardziej Ci odpowiada. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się najkorzystniejszą opcją, faktycznie nią jest. Sprawdź zatem, jakie są wady i zalety domów z rynku pierwotnego, a jakie z wtórnego.

Budowa domu – wady i zalety

Decydując się na budowę domu możesz przede wszystkim wybrać lokalizację. Działkę możesz kupić w miejscu, które będzie najlepiej skomunikowane z Twoją pracą czy szkołą dzieci. Możesz też wybrać dowolną jej powierzchnię. Zdecydować, w którym miejscu na działce stanie dom, gdzie będzie taras, a gdzie posadzisz w przyszłości drzewa.

Budowa domu to też duża swoboda w planowaniu jego funkcjonalności oraz ilości pomieszczeń. Kupując projekt, możesz go w zasadzie dowolnie modyfikować. To ty decydujesz, ile pokoi będzie na piętrze, a ile na parterze. A może bardziej podoba Ci się parterowa bryła? Możliwości jest naprawdę wiele.

Ale musisz pamiętać, że z budową domu wiążą się też pewne niedogodności. Po pierwsze budowa to inwestycja. Zmieniające się ceny materiałów budowlanych mogą sprawić, że czasami będziesz musiał iść na kompromis. Wybrać coś tańszego, a przez to mniej trwalszego. Drogie materiały mogą też opóźnić samą budowę, gdyż Twój starannie zaplanowany budżet może po prostu jej nie udźwignąć.

Kupno domu – czy nieruchomość z drugiej ręki się opłaca?

Kupno domu z rynku wtórnego to zwykle droższa inwestycja niż budowa. Na cenę gotowej nieruchomości wpływa bowiem wiele czynników, takich jak lokalizacja działki, jej powierzchnia i zagospodarowanie, a także stan techniczny domu, jego wykończenie i wyposażenie oraz stan prawny.

Gotowy dom, szczególnie ten wybudowany 20 czy 30 lat temu, niekoniecznie będzie spełniał Twoje oczekiwania, co do funkcjonalności. Może też wymagać remontu czy wymiany wyposażenia. A to rodzi dodatkowe koszty. Wymiany może też wymagać piec, który do najtańszych nie należy.

Ale z drugiej strony zakup domu jest o wiele prostszy. Kiedy znajdziesz wymarzoną nieruchomość i ustalisz ze sprzedającym warunki, umowę wystarczy sfinalizować u notariusza. Pomoże Ci to zaoszczędzić dużo czasu na bieganiu po urzędach i zdobywaniu kolejnych pozwoleń. Do gotowego domu możesz się także wprowadzić właściwie od razu. Unikniesz więc dodatkowych kosztów utrzymania mieszkania podczas trwającej nieraz latami budowy.

Kupić czy wybudować? Który wariant wybrać?

Nie ma chyba jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie postawione w nagłówku. Wiesz już, jakie są wady i zalety każdej z opcji. Decyzję musisz podjąć sam. W wyborze może jednak pomóc Ci firma budowlana. Lublin to miasto, w którym znajdziesz doświadczonym specjalistów w branży, jak np. MM Bujak. Firma oferuje budowę domów, wykończenie ich pod klucz oraz remont nieruchomości z rynku wtórnego. Skorzystaj z ich pomocy i podejmij właściwą decyzję.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę internetową firmy budowlanej MM Bujak, gdzie dowiesz się więcej na ten temat: https://mmbujak.pl/blog/kupic-gotowy-czy-wybudowac-rynek-domow-wolnostojacych/

Redakcja superhouse.pl