Kuchnia w stylu boho

Boho od kilku lat króluje zarówno w modzie, jak i aranżacji wnętrz. Wywodzący się z paryskiej Bohemy styl charakteryzuje się wolnością, kolorem, wzorami w stylu etno oraz ekologicznymi rozwiązaniami. Kuchnia w stylu boho – jak ją zaaranżować?

Kuchnie w stylu Boho najczęściej aranżuje się w drewnie. Zarówno blaty, szafki, stół czy nawet wykończenie ścian utrzymane w naturalnych kolorach desek doskonale łączą się z roślinami, które stają się naturalnym elementem wnętrza. Zielone, żywe akcenty dodają pomieszczeniom świeżości. Dodatki i wyposażenie również utrzymane są w naturalnym klimacie. Bambusowe lub wiklinowe miski i kosze, korkowe maty, lniane serwetki. To wszystko oddaje nurt eko. Wiele dodatków wykonuje się własnoręcznie z materiałów recyklingowych. Znajdziemy więc słoiki wykorzystywane jako szklanki lub przyborniki, czy kartonowe pudełka zamienione w sortery.

kuchnia w stylu boho

Kuchnia w stylu boho

Dodatkowo w stylu Boho widać natchnienia folklorem i kulturą etniczną. Wzorzyste tkaniny, obicia krzeseł, czy motywy na płytkach utrzymane są w intensywnych barwach. Połączenie kolorów jest nierzadko bardzo odważne. Częstym widokiem są również makramy lub chodniczki plecione ze nieużywanych ubrań.

Wykorzystywanie starego jest również charakterystyczne dla Boho. Dlatego kupione na pchlim targu krzesła z różnych kompletów, czy odrestaurowane stare kredensy często uzupełniają wnętrza. Meble wykonane są z plecionki, metalu lub mają złocenia, charakterystyczne dla różnych stylów, łączą się w wyjątkowe kompilacje. Boho to raj dla osób lubiących indywidualizm. Kubki, talerze, filiżanki – każda z innego kompletu, drewniane szpatułki do gotowania, butelki z recyklingu i modernistyczne doniczki znajdą miejsce obok siebie.

kuchnia styl boho

Podstawowe sprzęty

Gdzie w tym wszystkim przestrzeń na tak podstawowe dla kuchni sprzęty, jak lodówka, kuchenka, czy ekspres do kawy? Części osób wybiera AGD stylizowane na przykład na lata 60. To jednak jest dość drogie rozwiązanie, a Boho ma być ekologiczne i tworzone niewielkim kosztem. Dlatego wiele osób decyduje się na ukrycie sprzętów, które nie pasują do obranej koncepcji. Mikrofalówka do zabudowy, lodówka, czy zmywarka są odpowiednim rozwiązaniem, które pomaga w utrzymaniu obranego stylu.

Boho ma charakteryzować się dowolnością. Dlatego czerpanie z różnych stylów jest pożądane. Można dać się porwać swojej wyobraźni i połączyć wielkomiejski loft z wiejskim domkiem. Ważne, żeby z pola widzenia nie zniknęła nam myśl ekologiczna. Boho to świeżość i różnorodność, dlatego każde pomieszczenie, również kuchnia, urządzone w tym stylu będzie wyjątkowe i oddające wnętrze właścicieli.

Redakcja superhouse.pl