Jaki nawilżacz powietrza warto wybrać?

Szczególnie w zimę wiele osób narzeka na suche mieszkanie, za sprawą ciągle pracujących kaloryferów, które pozbywają się wilgoci z otoczenia. Także smog, przedostając się do mieszkania, może wysuszać powietrze. Jak więc widać, poziom nawilżenia powietrza nie jest stały, zmienia się w zależności od pogody oraz od warunków. Optymalna wartość nawilżenia powietrza określana jest w granicach 40-60%, a możemy ją sprawdzić przy pomocy urządzeń zwanych higrometrami. Ważne jest, aby stale ją kontrolować, by nie nabawić się przykrych konsekwencji.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wyznacznik jakości powietrza jest określany przede wszystkim przez właśnie wilgotność – zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze rodzi problemy. Zbyt wilgotne prowadzi do rozwoju grzybów w mieszkaniu, a zbyt suche do alergii oraz szybszego łapania infekcji. Dobrze nawilżone błony śluzowe gardła i nosa są bardziej odporne na działanie wirusów. Szczególnie ważne wydaje się to obecnie, gdy cały świat walczy z koronawirusem.
Na rynku istnieje wiele rodzajów nawilżaczy powietrza: ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne. Wszystkie mają za zadanie nawilżyć powietrze, jednak robią to w zupełnie inny sposób. Nie wszystkie metody nawilżania powietrza są dla nas zdrowe, dlatego tak bardzo ważne jest, by wybrać nawilżacz kierując się rozsądkiem. Na przykład nawilżacz ultradźwiękowy może być dla nas, a także dla naszych pupili, bardzo niezdrowy. Wlewając wodę kranową do takiego nawilżacza, narażamy się na wdychanie niebezpiecznego białego pyłu. Nawilżacz parowy, choć nie tak szkodliwy, również może być niebezpieczny, jeśli posiadamy zwierzęta lub dzieci – uwalniana para może stać się przyczyną poparzeń.

Nawilżacz ewaporacyjny – dobry wybór?

Najlepszą opcją, w związku z tym, wydaje się być nawilżacz ewaporacyjny, nazywany też dyfuzyjnym. Wykorzystuje on proces ewaporacji, a więc naturalne odparowywanie wody. Wiatrak wymusza przepływ powietrza, a nawilżone powietrze w ten sposób trafia do otoczenia. To sprawia, że jest to jedna ze zdrowszych metod nawilżania powietrza. Jest to również metoda naturalna, a ryzyko przewilżenia powietrza jest bardzo niskie. Innymi jego zaletami są energooszczędność oraz oczyszczanie powietrza z m. in. pyłków. Jako wady można wymienić dość częstą potrzebę wymiany filtrów, a także stosunkowo wysoką cenę – warto jednak inwestować w zdrowie.
Dlaczego warto zatroszczyć się o nawilżanie powietrza, używając nawilżacza ewaporacyjnego? Przede wszystkim, ponieważ nawilżone powietrze znacznie może wzmocnić naszą odporność, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak, by przy nawilżaniu powietrza nie występowały inne, niekorzystne dla nas efekty, ponieważ wtedy zupełnie mija się to z celem.

Redakcja superhouse.pl