Inwestowanie w nieruchomości metodą flippingu. Na czym to polega?

House flipping to coraz popularniejsza metoda inwestowania w nieruchomości, która jest kwintesencją złotej zasady: kupować tanio i sprzedawać drogo. Osoby, które chcą się tym zajmować muszą dysponować dobrą znajomością rynku i sporym kapitałem początkowym. Mile widziane są także umiejętności w samodzielnym remontowaniu nieruchomości. W tym artykule tłumaczymy, na czym polega inwestowanie w nieruchomości metodą flippingu. 

Na czym polega house flippingu?

Flipping to słowo z języka angielskiego oznaczające przerzucanie. W odniesieniu do branży nieruchomości odnosi się do kupowania domu lub mieszkania w niższej cenie celem jego sprzedaży za lepszą kwotę. Aby uzyskać wyższą wartość, flipper podejmuje wszelkie działania, które mają sprawić, że w oczach nabywcy nieruchomość stanie się więcej warta. Jednocześnie, flipper może zainwestować tylko tyle, aby wyjść na duży plus po sprzedaży wcześniej nabytej nieruchomości. W skali roku, samodzielny flipper jest w stanie obrócić w ten sposób nawet 4-6 nieruchomości, zyskując na każdej z nich od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie dziwi zatem fakt, że inwestowanie w nieruchomości metodą flippingu jest coraz popularniejsze. 

Co jest najważniejsze we flippingu nieruchomości?

Zamysł jest bardzo prosty. Flipper stara się sprzedać nieruchomość w taki sposób, aby kwota sprzedaży była wyższa od kwoty nabycia i remontu wraz z innymi działaniami, które miały podwyższyć jej wartość. Zazwyczaj flipper poluje zatem na używane nieruchomości, które wystarczy wyremontować i odnowić, aby zyskać nawet ponad 100,000 zł na wartości. Od przychodu trzeba oczywiście odliczyć koszty remontu oraz ewentualnego podatku. W rezultacie, na jednej transakcji fllpper zarabia na czysto od 10 do 20%. Mile widziane są umiejętności techniczne – samodzielne wykonanie remontu oznacza oczywiście duże oszczędności w porównaniu z wynajęciem ekipy budowlanej. 

Jaką kwotą musi dysponować przyszły flipper?

Flipping to inwestowanie w nieruchomości wymagające dość sporej kwoty wejściowej. Biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości oraz koszty remontów, przyda się przynajmniej ok. 350 – 400 tys. złotych, aby móc pozyskać nieruchomość i odnowić ją bez korzystania z kredytów. Zysk na transakcji w dużej mierze zależy od tego, czy flipper będzie korzystał z pomocy innych fachowców. Najlepsze wyniki można uzyskać przy samodzielnym zajmowaniu się wszystkimi etapami inwestycji. 

Ile można zarobić na flippingu nieruchomości?

Jak już mówiliśmy, na opłacalność flippingu wpływa wiele czynników. Wynegocjowana cena zakupu i standard nieruchomości to pozycja wyjściowa. Teraz wiele zależy od tego, czy flipper sam odnowi nieruchomość czy skorzysta z pomocy fachowców, co oznacza duże koszty. Zakładając pierwszy scenariusz, inwestowanie w nieruchomości metodą flippingu pozwala zarobić ok. 5-10% na jednym flipie. Przy sprzyjających warunkach oraz samodzielnym wykonaniu poszczególnych prac flipper może jednak zarobić na czysto nawet 10-20% na jednej nieruchomości. 

Redakcja superhouse.pl