Na czym polega zbrojenie ławy fundamentowej?

Ława fundamentowa jest najpopularniejszym sposobem na fundamentowanie budowli. Zbrojenie ławy fundamentowej jest ciężkie do wykonania, dlatego lepiej powierzyć to doświadczonym fachowcom. Należy pamiętać, że koszty ławy fundamentowej są mniejsze od płyty fundamentowej.

Czym jest ława fundamentowa?

W tym artykule wyjaśnimy, co to jest ława, a także wymienimy jej największe zalety. Można śmiało powiedzieć, że fundamentowanie jest jednym z podstawowych elementów budowy jakiegokolwiek budynku. Nie ma przy tym znaczenia jego konstrukcja, projekt, wielkość oraz przeznaczenie. W każdej nieruchomości najbardziej istotną rolę odgrywają fundamenty. Ława fundamentowa jest elementem niewidocznym i zazwyczaj ukrytym pod powierzchnią. Trzeba dodać, że ława fundamentowa zapewnia trwałość oraz wytrzymałość ogrodzeniu lub domowi. Musi być tylko dobrze zaprojektowana i wykonana. Podstawowym elementem konstrukcyjnym budynku jest zawsze ława fundamentowa. Posadowiona jest bezpośrednio w gruncie, przeważnie poniżej poziomu przemarzania terenu.

Przeczytaj również, na czym polega cynkowanie podłogi

zbrojenie ławy fundamentowej

Przy pomocy ławy fundamentowej stawiane budynki nie tylko bez piwnic, ale również z podpiwniczeniem. Ława fundamentowa schodkowa stosowana jest w przypadku domów z częściowym podpiwniczeniem. Niezwykle ważna jest rola ławy fundamentowej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby na podłoże gruntowe przenieść ciężar budynku. Należy pamiętać, że głównie od obciążenia zależą same wymiary ławy fundamentowej. Warto dodać, że szerokość oraz wysokość ławy musi być odpowiednio większa, jeśli grunt jest słaby, a obciążenia fundamentu zdecydowanie większe od standardowych. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią.

Zalety ławy fundamentowej

Do specyfiki gruntu powinny być oczywiście dopasowane szczegółowe wymiary ławy fundamentowej. Trzeba to zrobić jeszcze na etapie wykonywania projektu budynku. Dlatego trzeba pamiętać, że osoba mająca odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę powinna wykonać projekt budynku. Wtedy można mieć pewność, że konstrukcja ław fundamentowych zostanie wykonana zgodnie ze wszystkimi wymaganiami prawa budowlanego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ława fundamentowa z cegieł lub bloczków betonowych była bardzo popularna jeszcze kilka lat temu.

Obecnie możemy jednak powiedzieć, że nie są to technologie, które zapewniają równomierne osiadanie fundamentów lub odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Tego typu ławę fundamentową można dziś spotkać tylko przy remoncie lub przebudowie starszych domów. Beton cechuje się bardzo wysoką odpornością na ściskanie i wytrzymałością na obciążenia. Jest to materiał, który wyróżnia się też umiarkowaną ceną oraz przyzwoitą jakością. Najlepiej stosować beton wysokiej jakości, który kosztuje trochę więcej. Na negatywne oddziaływania środowiska oczywiście najbardziej narażone są fundamenty, więc trzeba o nie zadbać. Bez wątpienia materiał dobrej jakości zapewnia również dobrą wytrzymałość.

Sprawdź również https://superhouse.pl/sypialnia-feng-shiu-jak-ja-zaaranzowac/

Redakcja superhouse.pl