Oczyszczacz powietrza — jak działa i czy warto go stosować?

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem, dlatego wiele osób rozważa zakup oczyszczacza powietrza. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w tego rodzaju urządzenie, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy, jak działają oczyszczacze powietrza z uwzględnieniem technologii, jakie są w nich stosowane, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jak dbać o wybrane urządzenie, aby działało niezawodnie jak najdłużej.

Czy warto mieć oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które pomagają usunąć zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach. Zakup oczyszczacza jest najczęściej podyktowany troską o zdrowie swoje i bliskich. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, oto kilka powodów, które mogą Cię do tego przekonać.

 • Redukcja alergenów – oczyszczacze pomagają usunąć pyłki, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i inne cząsteczki z powietrza, co może zmniejszyć objawy alergii.
 • Poprawa jakości snu – oddychanie czystym powietrzem dobroczynnie wpływa na jakość snu, co może poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
 • Usuwanie zanieczyszczeń – oczyszczacze powietrza usuwają cząsteczki pyłu, dymu, spalin i innych zanieczyszczeń, których wdychanie może mieć negatywnie konsekwencje dla zdrowia.
 • Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów – oczyszczacze pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym tytoniowy czy zapachy kuchenne.

Oczyszczacze powietrza mogą być stosowane w zależności od potrzeb przez cały rok. W miesiącach ciepłych usuną kurz oraz drażniące pyłki czy nieprzyjemne zapachy, a zimą niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki smogu.

Jak działa oczyszczacze powietrza – rodzaje filtrów i technologii

Mężczyzna wyciera nos chusteczką, cierpi na katar sienny, oczyszczacz powietrza pomógłby mu w objawach alergii

Istnieje kilka technologii stosowanych w oczyszczaczach powietrza. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, to jeden z najskuteczniejszych filtrów. Zatrzymuje aż 99,97% cząstek o wielkości 0,3 mikrometrów.
 • Filtr węglowy skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dym, ozon i szkodliwe gazy. Działanie opiera na procesie adsorpcji – zanieczyszczenia są przyciągane do powierzchni węgla aktywowanego.
 • Jonizacja w jonizatorach wytwarza jony naładowane elektrycznie, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń i alergenów, po czym wiążą się z nimi i osiadają na powierzchniach w pomieszczeniu lub są przechwytywane przez filtr.
 • Technologia UV-C wykorzystuje lampy emitujące światło ultrafioletowe, które niszczy bakterie, wirusy i pleśnie. Oczyszczacze powietrza z tą technologią są pomocne w walce z mikroorganizmami, ale nie usuwają większych cząstek.

Od technologii zastosowanej w oczyszczaczu powietrza będzie zależało, czy urządzenie spełni Twoje potrzeby. Niestety wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, rośnie ich cena. Jeśli nie chcesz przepłacić, przed zakupem dokładnie przemyśl swoje potrzeby i do nich dopasuj parametry sprzętowe.

Kluczowe kryteria wyboru oczyszczacza powietrza

Wybór oczyszczacza powietrza może na początku być trudny, dlatego przygotowaliśmy listę kluczowych czynników, które warto uwzględnić, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Na początku określ swoje potrzeby w zakresie działania oczyszczacza. Na tej podstawie zdecyduj, które filtry są dla Ciebie najlepsze (np. HEPA, węglowy). W ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań i łatwiej przyjdzie Ci podjęcie decyzji odnośnie tego, jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

Następnie zastanów się, w jakim miejscu ma działać oczyszczacz. Producent zazwyczaj podaje powierzchnię, dla której urządzenie jest przeznaczone. Wybierz takie, które będzie miało dopasowaną wydajność do wielkości pomieszczenia, w którym chcesz go używać.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest głośność. Oczyszczacze powietrza mogą bowiem generować różne poziomy hałasu. Jeśli planujesz korzystać z urządzenia w sypialni, wybierz model, który działa możliwie najciszej.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa i skuteczności użytkowania jest sprawdzenie, czy wybrany model posiada certyfikaty i atesty potwierdzające jakość urządzenia. Warto sprawdzić dodatkowo, ile energii zużywa. Wybierając model energooszczędny, zmniejszysz koszty użytkowania.

Szukasz oczyszczacza powietrza, a może innych urządzeń do domu? Sprawdź, co znajdziesz w dziale Technika w OBI.

Praktyczne porady dotyczące użytkowania i konserwacji oczyszczacza

Jeszcze przed zakupem warto zapoznać się z zasadami użytkowania i konserwacji oczyszczacza. Czy są uciążliwe? Nie, ale dobrze je znać, jeśli chcesz cieszyć się czystym powietrzem i wydłużyć żywotność sprzętu.

 • Wymieniaj filtry zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ zanieczyszczenia zgromadzone na filtrach mogą obniżać skuteczność oczyszczacza.
 • Regularnie czyść powierzchnie oczyszczacza, aby uniknąć nagromadzenia kurzu i brudu.
 • Ustaw oczyszczacz z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego nasłonecznienia, a także tak, aby miał przestrzeń do swobodnego przepływu powietrza.
 • Używaj oczyszczacza tylko w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Dobierz tryb odpowiedni do swoich potrzeb i pory dnia. Większość oczyszczaczy ma różne tryby pracy, takie jak automatyczny, nocny czy turbo.
 • Jeśli Twój oczyszczacz jest wyposażony w czujnik jakości powietrza, śledź wskazania i dostosowuj ustawienia urządzenia, aby utrzymać optymalne warunki.
 • Mimo że oczyszczacz powietrza usprawnia jakość powietrza w pomieszczeniu, nadal warto regularnie wietrzyć, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Oczyszczacze powietrza są pomocne w utrzymaniu czystego powietrza w pomieszczeniach, co przekłada się na poprawę zdrowia i samopoczucia. Na pytanie, czy warto kupić oczyszczacz, z przekonaniem odpowiadamy, że tak. Pamiętaj tylko o wyborze odpowiedniego modelu, dostosowanego do potrzeb, i dbaniu o jego regularną konserwację. W ten sposób zyskasz długotrwałe korzyści płynące z użytkowania oczyszczacza powietrza.

Redakcja superhouse.pl