Na co zwracać uwagę wybierając pralkę ładowaną od góry?

Pralki ładowane od góry są często opisywane jako rozwiązania o niewielkiej pojemności. Mylą się jednak osoby przekonane o tym, że jest to ich wada. Przeciwnie, są to rozwiązania, które jednocześnie zajmują najmniej miejsca. W czasach, gdy łazienki nie przypominają już dawnych pokojów kąpielowych i zagospodarowanie każdego metra kwadratowego przestrzeni ma znaczenie, trudno o ciekawsze rozwiązanie.

Największe zalety pralek ładowanych od góry

Pralka ładowana od góry zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle smukłym urządzeniem. Jej szerokość może wynosić zaledwie 40 centymetrów, mamy więc do czynienia z rozwiązaniem, dla którego miejsce powinno się znaleźć nawet w najmniejszej z łazienek. Nie bez znaczenia jest i to, że samo wyjmowanie i wkładanie rzeczy do takiej pralki jest prostsze niż w przypadku klasycznych modeli. Nie wymaga schylania się, co stanowi wyjątkowo ważny atut choćby dla seniorów oraz osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Pralka tego typu może być też jedynym w pełni bezpiecznym rozwiązaniem w domu pełnym dzieci. Maluchy często wcielają w życie oryginalne pomysły bez konsultacji z dorosłymi, a pralka ładowana od góry jest znacznie trudniej dostępna niż ta, której drzwi znajdują się na wysokości małych rączek. Mówiąc o zaletach pralek tego typu nie można nie wspomnieć także o ich cenach. Są one zróżnicowane, przeważnie jednak mamy do czynienia z jednymi z najtańszych modeli dostępnych na rynku. Co przy tym warte podkreślenia, niska cena nie oznacza równie niskiej jakości pralki.

Udany zakup – o tym warto pamiętać

Jak już wspomniano, ładowane od góry pralki różnią się między sobą. Jako potencjalni kupujący możemy więc natknąć się zarówno na rozwiązania wysokiej jakości, jak i na takie, których poziom pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, nie musimy wcale obawiać się, że kupimy pralkę niskiej klasy. Wystarczy, że przyswoimy sobie kilka prostych zasadach odnoszących się do czekającego nas zakupu.
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru wydaje się pojemność pralki. Dominują modele mieszczące do 5 kilogramów ubrań, na rynku nie brakuje jednak pralek nieco większych i to właśnie na nich powinny koncentrować swoją uwagę rodziny z dziećmi. Nie mniej ważna wydaje się prędkość oraz klasa skuteczności wirowania. Im jest ona wyższa, tym bardziej suche będzie wyciągnięte pranie. To ważny aspekt zwłaszcza, jeśli nie tylko łazienka, ale i całe mieszkanie jest niewielkie, a tym samym zawsze brakuje w nim miejsca na suszenie ubrań. Innym ważnym aspektem jest klasa energetyczna. Pralka zużywa zarówno prąd, jak i wodę, dobrze jest więc dążyć do tego, aby rachunki za oba media były jak najniższe.

Redakcja superhouse.pl