Jakie drzewa wybrać do małego i dużego ogrodu?

Drzewa powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Nie tylko stanowią dekorację, ale również są miejscem siedlisk ptaków oraz chronią przed słońcem. Jakie drzewa do ogrodu wybrać, by wyglądały elegancko i pasowały do otoczenia?

Mały ogród – jakie drzewa się sprawdzą?

Wybierając drzewo do ogrodu należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim potrzebami roślin.

Do małych ogrodów sprawdzą się drzewa o kolumnowej budowie. Można je bez problemu wcisnąć wszędzie tam, gdzie rozłożyste drzewo nie będzie miało szansy się rozrosnąć. Drzewa kuliste warto wykorzystać w pobliżu wejścia do domu czy tarasu. Wyglądają bardzo elegancko.

Na działce pięknie również prezentują się drzewa płaczące. Można je posadzić nad oczkiem wodnym, w pobliżu tarasu czy altany.

Sprawdź również https://superhouse.pl/jak-zmienic-dostawce-pradu/

jakie drzewa do ogrodu

Pięknym drzewem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach jest magnolia. Kwiaty mogą być białe, bladoróżowe lub wręcz bordowe. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo delikatne drzewo, które nie lubi przeciągów. Musi rosnąć w spokojnym miejscu, gdzie nie docierają wiatry.

Łatwym w uprawie i dekoracyjnym drzewem jest jarząb (Sorbus), który na jesieni, gdy tylko pojawia się owoce, przyciąga wiele ptaków. Można to wykorzystać i dodatkowo zawiesić karmnik dla ptaków.

Warto również wykorzystać klony, które mają wiele odmian. Klon cynamonowy zachwyca feerią kolorowych liści. Klon czerwony ma liście w intensywnym kolorze, klon jesionolistny zachwyca wielobarwnym ubarwieniem.

Drzewa do dużego ogrodu – jak wybrać?

Zastanawiając się jakie drzewa do ogrodu wybrać można sobie pozwolić na większą dowolność, gdy mamy więcej przestrzeni do dyspozycji.

W naturalistycznych oraz wiejskich ogrodach warto wykorzystać nasze, rodzime gatunki. Sosna pospolita, grab, brzoza brodawkowa, dąb czy lipa. Wybierając drzewo do ogrodu warto również wykorzystać klon, który ma wiele odmian, a co za tym idzie również kolorów.

Warto wybierać drzewa do dużego ogrodu, które szybko rosną. Małe i delikatne drzewa nie będą elegancką ozdobą. Sprawdzi się modrzew europejski oraz japoński, jodła czy sosna wejmutka. Warto pamiętać, że duże drzewa świetnie prezentują się gdy są sadzone solo. Mogą również górować nad większą grupą luźno posadzonych krzewów lub niższych drzew.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie drzewa lubią dużą ilość słońca. W zacienionym ogrodzie sprawdzą się takie drzewa jak miłorząb dwuklapowy, który jesienią ma piękne, żółte liście czy buk, który można kupić w odmianie o złotych lub czerwonych liściach.

Kolejnym ogrodem, do którego należy wybrać specyficzne gatunki drzew są podmokłe tereny. Warto wybrać brzozę omszoną, choinkę kanadyjską czy jesion wyniosły, który jest potężnym drzewem.

Wybierając drzewo do ogrodu należy jego rozmiar dostosować do warunków, które mamy na działce. Duże i rozłożyste drzewa nie będą dobrze wyglądały w małych, podmiejskich ogródkach. Nie tylko będą zajmowały dużo przestrzeni, ale również skradną słońce, które nie będzie zaglądało do ogrodu. W dużym ogrodzie natomiast nie będą ładnie się prezentowały odmiany karłowate, które znikną na potężnej działce.

Przeczytaj również o kilku pomysłach na skalniak w ogrodzie

Redakcja superhouse.pl