Na co zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego?

W dobie podwyżek cen energii coraz więcej osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Koszt wykonania takiego budynku jest wyższy niż w przypadku standardowego domu, jednak długofalowo można sporo oszczędzić dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Budując dom energooszczędny, zadbasz również o środowisko.

Domy energooszczędne buduje się w celu jak najmniejszej utraty energii. Jej zużycie w takim budynku wynosi około 70 kWh (m²/rok), co jest rozwiązaniem pośrednim między domami pasywnymi, które wykorzystują ok. 15 kWh (m²/rok), a tradycyjnymi domami, w których zapotrzebowanie na energię wynosi średnio 120 kWh (m²/rok).

Budowa domu energooszczędnego

Projektowanie domu energooszczędnego jest mniej rygorystyczne niż w przypadku pasywnego, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, należy wybrać materiały budowlane, które będą wpływać na oszczędność energii, a konkretnie, zapobiegać utracie ciepła. Dobrze sprawdzą się surowce o dużej masie termicznej, takie jak kamień, beton czy cegła. Złym wyborem będzie w tym przypadku drewno, które słabo pochłania i magazynuje energię cieplną. Dom powinien posiadać jak najmniejszą ilość ścian zewnętrznych.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiedni układ pomieszczeń. Salon oraz pokoje powinny znajdować się w najlepiej nasłonecznionym miejscu, dlatego najlepiej ulokować je w południowej części domu. W kuchni oraz sypialni światło słoneczne najbardziej przyda się rano, więc dobrym pomysłem jest urządzenie ich po stronie wschodniej. Słońce najgorzej dociera do części północnej, która będzie dobrym miejscem dla pomieszczeń niewymagających dużej ilości światła, takich jak łazienka czy garaż.

Energooszczędność a ogrzewanie

Energooszczędność domu niestety nie zwalnia właściciela z instalacji ogrzewania. Systemy napędzane paliwami kopalnymi generują wiele zanieczyszczeń, dlatego lepiej postawić na przystępne cenowo i bardziej sprzyjające ekologii rozwiązanie, jakim są kotły na biomasę.

Jak wspomniałem na początku tekstu, budowa domu energooszczędnego wiąże się z dużym wydatkiem. Co, jeśli nie posiadamy odpowiednich funduszy, a mimo to, chcemy cieszyć się nowym, ekologicznym miejscem zamieszkania? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od którego można otrzymać dopłatę do kredytu.

Budowa domu energooszczędnego to spora inwestycja, przy której trzeba pamiętać o doborze odpowiednich materiałów, rozsądnym rozkładzie pomieszczeń oraz zamontowaniu ogrzewania. Warto jednak poświęcić trochę czasu i pieniędzy, aby w przyszłości płacić niższe rachunki i przyczynić się do polepszania kondycji środowiska.

Redakcja superhouse.pl