Reprodukcje Henri Matisse – idealne do nowoczesnych domów

Henri Matisse – francuski artysta, który był pionierem w używaniu odważnych i żywych kolorów w swoich pracach. Uważany jest za jednego z czołowych artystów XX wieku. Jego prace są powszechnie sprzedawane na aukcjach na całym świecie oraz można w wielu galeriach podziwiać niezwykłe kolekcje dzieł publiczne i prywatne. Dzieła Matisse’a pojawiły się w wielu filmach, m.in.: „Purpurowa Róża z Kairu”, „My Fair Lady i Utalentowany Pan Ripley”.

Reprodukcje Henriego Matisse – co warto o nich wiedzieć?

Matisse był mistrzem koloru i światła. Preferował żywe błękity, zielenie, czerwienie i żółcie, które sprawiały, że jego prace były niezwykle interesujące. Użycie odważnych kolorów pozwoliło mu na tworzenie dynamicznych kompozycji o bogatej fakturze. Jego prace najlepiej oglądać w muzeum lub galerii przy odpowiednim oświetleniu. Używając w odpowiedni sposób światła sprawił, że ludzie postrzegali sztukę zupełnie inaczej. Większość odbiorców zastanawia się nad konkretnymi pracami oraz nad tym, co autor miał na myśli tworząc konkretny obraz. Fotografia stała się kluczową częścią jego pracy, ponieważ pozwoliła mu szybko tworzyć wspaniałe dzieła – bez czasu spędzanego na tworzeniu ręcznie malowanych odbitek.

Reprodukcje Henri Matisse – sztuka, która doskonale pasuje do nowoczesnych przestrzeni

Matisse używał fotografii i litografii jako swoich procesów twórczych. Żył do 1954 roku, więc mógł eksperymentować z różnymi technikami druku, aż znalazł taką, która najbardziej mu się podobała. W ten sposób mógł wykonać wiele odbitek. Pracował zarówno z fotografią analogową (tradycyjną), jak i cyfrową, aby szybko tworzyć swoje prace przy użyciu obu technik jednocześnie. W ten sposób mógł wybrać, które fragmenty obrazu chciał przenieść do druku za pomocą fotograwiury lub litografii, w zależności od tego, co najlepiej pasowało do tematu. Fotografie stały się podstawą jego prac, gdy przeniósł je na papier przy użyciu różnych metod drukowania, takich jak: akwaforta, cyjanotypia lub fotograwiura. Henri tworzy płyty bezpośrednio z fotografii lub negatywów przy użyciu fotochemii zamiast tradycyjnych metod drukowania, takich jak: grawerowanie lub wytrawianie na papierze za pomocą prasy. Ważna wystawa w Muzeum w latach 1968-1969 przedstawiała 83 płyty Henri Matisse’a w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Zawierała ponad 200 zdjęć z 31 różnych serii jego autorstwa, które obejmowały 65 lat. Niektóre z najważniejszych dzieł z tej wystawy to między innymi: seria „Red Dress” (1908) przedstawiająca afrykańskie maski, tancerki, arabskie kobiety, chińskie kurtyzany, amerykańskie kobiety indyjskie itp. „Blue Nude” (1912) przedstawiał kilka nagich kobiet o wydłużonych ciałach stojących na dużych cokołach. Na wystawie znalazło się również kilka projektów z asymetrycznymi kwiatami, takich jak: „Rose Noire”, na którym były czarne róże na żółtym tle. Główna wystawa prezentująca prace Henri Matisse’a odbyła się w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej ponad 50 lat po jego śmierci. Pokazała ona wiele popularnych projektów, które zostały dobrze przyjęte przez krytyków.

Henri Matisse we współczesnych domach

Jego prace stają się coraz bardziej popularne, więc nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na reprodukcje Henri Matisse w swoich nowoczesnych, eleganckich wnętrzach. Mnóstwo sklepów z obrazami, plakatami posiada w swojej ofercie reprodukcje, które pasują zarówno do stylowych salonów, jak i efektownych biur i kancelarii.

Redakcja superhouse.pl