Jak dobrze wybrać odkurzacz z filtrem wodnym?

Modne ostatnio odkurzacze z filtrem wodnym są rozwiązaniami elektryzującymi potencjalnych nabywców. Reklamuje się je jako rozwiązania znacząco poprawiające komfort życia domowników, często mówi się też o tym, że trudno o lepsze rozwiązanie, jeśli w domu znajduje się choćby jeden alergik. Wszystko to sprawia, że chętnych na zakup takiego urządzenia nie brakuje. Czy jednak każdy odkurzacz z filtrem wodnym jest modelem tak samo wartościowym? A może przynajmniej kilka lepiej omijać nie chcąc przeżyć rozczarowania?

Najważniejsze aspekty związane z zakupem

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać decydując się na zakup odkurzacza z filtrem wodnym dotyczy tego, na czym właściwie polega jego wyjątkowość. Okazuje się, że, przynajmniej częściowo, wiąże się ona z tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie zmusza nas do regularnego wymieniania worków po kolejnym cyklu jego pracy. Osoby odkurzające korzystają z bardziej nowoczesnego rozwiązania, takim jest bowiem plastikowy pojemnik wypełniony wodą, do którego trafiają nieczystości, których nie brakuje podczas procesu sprzątania. Pozwala to zminimalizować ryzyko ich powrotu do pomieszczenia, co ma często miejsce w przypadku korzystania z klasycznego odkurzacza, zwłaszcza w odniesieniu do drobinek kurzu.
Oczywiście, klasyczny odkurzacz z filtrem wodnym nie jest wcale jedynym, na którego zakup możemy się zdecydować. W sprzedaży nie brakuje również takich rozwiązań, które pozwalają na czyszczenie nie tylko na mokro, ale również na sucho. Wiele osób skłania się właśnie ku takiej opcji zakupowej zwracając uwagę na wszechstronność takiego rozwiązania. Jeszcze innym rodzajem odkurzaczy tego typu są odkurzacze piorące. Także w ich przypadku mamy do czynienia z filtrem wodnym, dodatkową funkcją jest przy tym wytwarzanie piany. To właśnie dlatego sprawdzają się one świetnie także w odniesieniu do tapicerki i dywanów, a nawet mokrych plam i błota.

Jak trafić na najlepszy model?

Nietrudno się domyślić, że podczas wyboru odkurzacza z filtrem wodnym warto zwracać uwagę na moc charakterystyczną dla tego urządzenia. Sprawdza się przy tym prosta zależność zakładająca, że im moc jest większa, tym wyższa jest też wydajność takiego urządzenia. Przed zakupem dobrze jest jednak upewnić się również, że pojemność zbiornika na wodę jest wystarczająca. To kryterium nie powinno być zresztą dla nikogo zaskakujące, bo w podobny sposób analizuje się również funkcjonalność klasycznych rozwiązań. Warto jeszcze przed zakupem zwrócić też uwagę na zalecenia odnoszące się do konserwacji tego urządzenia.

Redakcja superhouse.pl