Niewielką sypialnię w bloku przeważnie trudno jest określać mianem pomieszczenia przesadnie ustawnego. I choć kojarzy się z relaksem i odprężeniem, jej zaprojektowanie z pewnością nie należy do zadań prostych. Na szczęście, nie mamy też do czynienia z wyzwaniem, któremu nie da się sprostać. Dzięki kilku wskazówkom może wyglądać fantastycznie.
Zacznij od koloru
Sypialnia, bez względu na wielkość, jest często opisywana jako specyficzne pomieszczenie. Panuje w niej przecież nieco inny nastrój niż ten, z którym mamy do czynienia w innych częściach domu. Nic więc dziwnego, że kolorystyka wprowadzana do tej przestrzeni powinna być stonowana. Mała sypialnia w bloku ma być dla nas azylem i miejscem, w którym będziemy mogli wypocząć po ciężkim dniu. Kolory ścian i mebli mają wpływ na nasze samopoczucie, jeśli więc postawimy na intensywne, pobudzające odcienie przebywając w sypialni możemy nabrać ochoty na działanie, realizację zaległych zadań i analizowanie dotychczasowych posunięć. Potrzeba opanowania chaosu w życiu nie jest niczym złym, jeśli jednak pojawi się w porze snu, z pewnością nie przyniesie nam spodziewanych korzyści. Jeśli więc nie zależy nam na niepotrzebnym stresie, postawmy przede wszystkim na jasne ściany dające efekt porządku, czystości oraz ładu.
Pamiętaj o łóżku
Wiele osób meblujących małą sypialnię w bloku zdaje się zapominać, jakie jest pierwotne przeznaczenie tego pomieszczenia. Posiadanie sypialni ma nam ułatwić zrelaksowanie się i odprężenie, nic więc dziwnego, że eksperci kładą tak duży nacisk na to, aby to łóżko najważniejszym meblem w tym pokoju. Co warte podkreślenia, nie powinien być to pierwszy model, któremu uda się skupić na sobie naszą uwagę. Wśród wielu aspektów, które muszą zostać poruszone w momencie dokonywania wyboru, rozmiar łóżka wydaje się mieć największe znaczenie. Te dwuosobowe powinno mieć co najmniej 160 centymetrów szerokości. Mniejsze modele z pewnością kuszą tym, że zajmują mniej miejsca, a tym samym pozwalają wykorzystać małą sypialnię także na kilka innych sposobów. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nie śpi się w nich najlepiej.
Minimalizm pokochany
A co z innymi meblami? Mała sypialnia w bloku z pewnością nie będzie drugim salonem. Im szybciej pogodzimy się z tym, tym łatwiej będzie nam zaprojektować ją w taki sposób, aby przebywanie w niej dawało nam przyjemność. Meble inne niż łóżko powinny być więc funkcjonalne i lekkie. Zaleca się też wprowadzenie do sypialni jedynie tych, których obecność wydaje się niezbędna tak, aby nie przytłaczać ich nadmiarem.