Remont łazienki – koszt w 2022 roku

Podwyżki w praktycznie każdej dziedzinie życia przerażają nawet największych optymistów. Galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe i rosnące ceny materiałów budowlanych, to wszystko sprawia, że koszt remontu łazienki również znacznie wzrósł w 2022 roku. Planując remont łazienki, warto wcześniej sprawdzić, jak wyglądają ceny poszczególnych prac.

Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Przede wszystkim koszt całego remontu łazienki będzie zależał od szeregu czynników. Jeśli chodzi o zakres robót, to cena będzie zależna głównie od tego, czy remont będzie przeprowadzany od stanu deweloperskiego. Ważne jest także, czy będzie przerabiana dotychczasowa aranżacja oraz czy będzie konieczne skuwanie starych płytek.

Oczywiście warto też pamiętać, że im większa jest łazienka, tym większa ilość płytek ceramicznych będzie potrzebna do ułożenia. Ponadto często się zdarza, że w dużej łazience można zamontować dwie umywalki oraz wannę i prysznic. To też jest ważne przy ocenie kosztów remontu.

Przeczytaj również https://superhouse.pl/jak-wyglada-kredyt-na-remont-domu/

remont łazienki koszt

Koszt remontu zapewne będzie o wiele wyższy w przypadku zatrudnienia renomowanej firmy remontowo-budowlanej. Inaczej jest, gdy zatrudnimy firmę stawiającą pierwsze swoje kroki w branży budowlanej.

O cenach materiałów w obecnym roku moglibyśmy pisać w nieskończoność. Jednakże końcowy kosztorys remontu łazienki zawsze zależny jest od materiałów i sprzętu, jaki będzie wybrany. Dobrze jest w takim wypadku wycenić remont, dzieląc go na dwie części. Pierwsza część to koszt zakupów materiałów, a druga to koszt robocizny łazienki. Wiedząc na samym początku, ile wyniesie koszt pracy ekipy remontowej, o wiele łatwiej będzie zarządzać pozostałą częścią budżetu przeznaczonego na remont. Pozwoli to na sprecyzowanie kosztów wyznaczonych na zakup materiałów oraz elementów wyposażenia.

Warto mieć również na uwadze, że cena płytek z marketu budowlanego jest znacznie niższa niż glazura sprowadzona na zamówienie z zagranicy. To może być naprawdę spora różnica w kosztach remontu.

Oczywiście należy pamiętać, że koszt remontu łazienki nie jest taki sam w każdym województwie. Z różnych przyczyn remont łazienki wyjdzie o wiele drożej w województwie mazowieckim i małopolskim, a najtaniej w podkarpackim.

Remont łazienki koszt i wpływ na cenę

Wiele osób przekonało się już, że koszt robocizny w 2022 roku jest zdecydowanie wyższy niż w latach ubiegłych. Co więc spowodowało takie zmiany cen, także w przypadku materiałów i elementów wyposażenia?

Głównie rosnąca inflacja, która spowodowała wzrost cen energii, paliwa, jedzenia oraz usług. Kolejna przyczyną wzrostu cen na rynku budowlanym są liczne upadłości mniejszych firm. Spowodowało to, iż te z uznaną marką mogły swobodnie podnosić ceny. Ceny materiałów również poszybowały w górę, co przyczyniło się do ogólnego wzrostu kosztów remontu łazienki.

Ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 5 metrów kwadratowych?

Samo skuwanie starych płytek oraz układanie nowych wyniesie około 2700 złotych. Instalując urządzenia sanitarne oraz dokonując zakupu mebli oraz wyposażenia, orientacyjny koszt wykończenia łazienki może się wahać od 20 do 40 tysięcy złotych.

Zobacz też jak zrobić półki na książki

Redakcja superhouse.pl