Jaki jest koszt budowy domu?

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Wiąże się z wieloma czynnościami, które nie zawsze są łatwe. Prawidłowa organizacja prac to podstawa udanego przeprowadzenia budowy. Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt budowy domu.

Co wpływa na ostateczną cenę budowy domu?

Budownictwo mieszkalne przeżywa prawdziwe oblężenie. Wiele osób poszukuje sposobu na własne cztery kąty. Niektórzy stawiają na gotowe rozwiązania i odkupują mieszkania z rynku wtórnego bądź bezpośrednio u deweloperów. Wtedy cena za mieszkanie jest znana, podana w ofercie. Inaczej sprawa wygląda przy budowie domu jednorodzinnego. Osoba chcąca wybudować dom, musi oszacować koszty. Nie zna z góry ostatecznej kwoty, którą poniesie. Właściwe oszacowanie pozwoli na zaplanowanie wydatków i optymalizację kosztów. Czy koszt budowy domu jest wysoki? Wiele zależy od indywidualnego projektu.

Powierzchnia domu

Powierzchnia domu to jeden z determinantów kosztu jego budowy. Im większy dom, tym wyższa cena za jego budowę. Czy tylko wielkość domu wpływa na koszt jego budowy? Oczywiście, ze nie. Komponenty i prefabrykaty to również te czynniki, które maja wpływ na koszt budowy domu. Inna cena obowiązuje przy budowie domu z cegły, pustaków czy innego rodzaju bloczków betonowych lub komórkowych., a inna przy budowie domu z drewna, płyt kompozytowych, OSB czy innych tworzyw. Wtedy nawet niewielki domek może być droższy od domu wielkopowierzchniowego postawionego z cegły. Jednak należy wiedzieć, że nowoczesne technologie, choć droższe, w przyszłości pozwalają oszczędzać. Ich przenikalność cieplna jest o wiele korzystniejsza, przez co eksploatacja domu jest nisko kosztowa.
Standard domu to kolejna składowa, która wpływa na koszt budowy. Zastosowanie materiałów z grupy premium czy wykorzystanie technologii, które są niepopularne to podwyższenie kosztów. Śmiałe i nietypowe formy architektoniczne wymuszają zastosowanie niestandardowych rozwiązań. Koszt budowy domu w takim przypadku rośnie.
Warto pamiętać, że dom budowany jest na długie lata. Bardzo często w jednym domu mieszka wiele pokoleń rodziny. Dlatego dom powinien być budowany z myślą, iż posłużyć ma wielu użytkownikom, w długim okresie czasowym i w różnego rodzaju warunkach.
Oszczędności przy budowie domu powinny byc dokonywane bardzo rozsądnie. Zbytnia oszczędność może być powodem niepowodzenia budowy. Słaba jakość materiałów lub rezygnacja z części etapów zabezpieczających mury to nie jest dobry pomysł. Koszt budowy domu spadnie, ale czy takie ryzyko warte jest oszczędności?

Redakcja superhouse.pl