Jak rozłożyć basen na stelażu?

Rozkładany basen ogrodowy to bardzo duże udogodnienie. W upalne dni umożliwia relaks w chłodniejszej wodzie. Jeśli jest to duży basen na stelażu, można w takim nawet popływać. Aby jednak kąpiel w takim basenie była możliwa trzeba go najpierw rozłożyć. Jak to zrobić, by basen rozłożony był prawidłowo a jego powłoka nie uległa rozdarciu lub zniszczeni z innych powodów?

Przygotowanie miejsca pod basen

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pod basen. Powinno to być miejsce nasłonecznione, by światło słoneczne szybko ogrzewało wodę w basenie. Nie warto rozstawiać basenu pod drzewami, ponieważ kurz i liście opadające z drzew spowodują, że woda szybko ulegnie zabrudzeniu.

Miejsce pod basen trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić z wszelkich kamieni i gałęzi czy szkieł. Delikatne – wbrew pozorom – dno basenu będzie obciążone tonami wody. W środku będą też chodzić kąpiący się i wywierać dodatkowy nacisk na dno Jeśli pod dnem pozostanie nawet jeden ostry kamień, może to przyczynić się do przecięcia dna basenu. W najlepszym przypadku woda z takiego basenu będzie uciekać bardzo powoli, po sezonie zaś basen będzie do sklejenia. W najgorszym naprawa lub wymiana basenu będzie konieczna natychmiast.

Po dokładnym oczyszczeniu miejsca pod basen należy je wypoziomować. Czasami w tym celu jest konieczne podsypianie warstwy piasku. Piasek także musi być wolny od zanieczyszczeń. Dobrze jest też dla pewności pod dno basenu podłożyć podkładkę. Nie musi być dedykowana do basenu – sprawdza się też doskonale równa plandeka bez przeszyć. Takie plandeki są do kupienia już za kilkadziesiąt złotych.

Rozkładanie basenu

Rozkładanie basenu należy rozpocząć od w miarę równego rozłożenia dna basenu i montażu stelaża na jego ściankach. Rurki stelaża powinny być postawione na twardym gruncie, by nie zapadały się w glebę. Do tak rozłożonego basenu trzeba jeszcze – jeśli jest – zamontować pompę filtrującą i można przystąpić do jego napełniania. Po wlaniu niewielkiej ilości wody, trzeba wejść do środka i delikatnie ponaciągać dno basenu tak, żeby nie było na nim żadnych zagięć. Gdy wody będzie zbyt wiele dno będzie obciążone dużym ciężarem i takie działania nie będą już możliwe. Po wyrównaniu dna można kontynuować napełnianie basenu. Napełnić go należy do maksymalnego poziomu zaznaczonego na ściankach basenu, nie ponad te oznaczenia. Woda w napełnionym basenie powinna ogrzać się od słońca. Można też podłączyć grzałkę do basenu. W czasie jej działania czy też działania pompy filtrującej nikt w basenie nie powinien przebywać.

Użytkując basen nie można zapominać o chlorowaniu wody i dolewaniu środków, które ją oczyszczają. Nie chlorując i nie filtrując wody, szybko będzie można zauważyć, że jej czystość się pogarsza. Kąpiel w takim zanieczyszczonym basenie nie będzie przyjemna. Może też być zagrożeniem dla zdrowia.

Redakcja superhouse.pl