Jak estetycznie wykończyć ścianę w salonie? Inspiracje

Salon to najważniejsze pomieszczenie w wielu mieszkaniach. Poszukując sposobu na modne zaaranżowanie przestrzeni, wiele osób zastanawia się nad tym, jak dekoracyjnie wykończyć ścianę tego pokoju. Co warto wiedzieć na ten temat i jakie są aktualne trendy?

Salon w modnej aranżacji

Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich pojawiają się takie style, jak skandynawski, boho, retro, minimalizm i rustykalny. Wszystkie te konwencje postulują wykorzystanie naturalnych tworzyw i urządzanie wnętrz tak, aby były możliwie najbardziej przytulne. Według ogólnych założeń salon ma być miejscem, w którym domownikom łatwo jest się zrelaksować i odpocząć od codziennych trosk. Modne pomysły na ścianę w salonie wykorzystują zwykle przyjazne, stonowane barwy. Unika się tutaj intensywnej żółci i koloru pomarańczowego, które oddziałują energetyzującą. Często wybierane kolory to biel, szarość oraz różne odcienie brązu i zieleni. W jaki sposób zaaranżować główną ścianę salonu, aby nadać mieszkaniu wyjątkowego charakteru?

Najbardziej cenione rozwiązania

Niezależnie od wielkości pokoju, jedna ze ścian coraz częściej pełni rolę ozdobną. Można umieścić na niej atrakcyjną tapetę lub pokryć dekoracyjnym tynkiem. Wśród chętnie wybieranych rozwiązań pojawiają się między innymi specjalne kafelki imitujące powierzchnię z odsłoniętej cegły. Można zdecydować się tutaj zarówno na opcje w naturalnym, ceglanym kolorze, jak i białe modele. Do popularnych opcji zalicza się też szeroką ofertę tynków, które mogą imitować betonowe ściany i nadawać powierzchni różną strukturę i wiele barw. W wielu wnętrzach ścianę wykłada się też specjalnie do tego przygotowanymi drewnianymi deskami. Ciekawym rozwiązaniem może być też pokrycie powierzchni warstwą naturalnego kamienia.

Estetyczne i funkcjonalne

Osoby, którym zależy na łatwości montażu i walorach estetycznych często decydują się na wyjątkowe tapety. Realistyczne modele mogą imitować powierzchnie cegły, tynku, drewna lub marmuru. Występują ponadto w wielu kolorach i odcieniach. Bardzo łatwo jest też utrzymać je w czystości. W tej kategorii pojawiają się również modne fototapety. Mogą przedstawiać pejzaże, zdjęcia natury, lubianych miast lub wybranych krajobrazów. Wśród ich zalet pojawia się możliwość optycznego powiększenia przestrzeni, dlatego też doskonale sprawdzają się w niewielkich salonach. Dobrze przemyślany projekt ściany w salonie pozwoli podkreślić charakter wnętrza. Odpowiednio dobrana warstwa dekoracyjna będzie rozwiązaniem zarówno modnym, jak i funkcjonalnym.

Redakcja superhouse.pl