Jak znaleźć dobrą firmę remontowo – budowlaną?

Remont domu bardzo często przekracza umiejętności i możliwości osób, które w nim zamieszkują. Jeśli zakres remontu jest spory lub nawet czas nie pozwala na to by prowadzić go we własnym zakresie, warto wynająć firmę remontowo – budowlaną. Oczywiście nie każda taka firma jest warta uwagi. Jak znaleźć fachowców, którzy remont wykonają idealnie, a jego koszt nie będzie wysoki?

Poszukiwania firmy warto zacząć od rozpytania znajomych

Poszukiwania firmy remontowej można zacząć od rozpytania znajomych o to czy taką firmę znają i polecają. Warto też podpytać rodziny czy nawet sąsiadów. Można tez przyjrzeć się firmom, które remontują coś w okolicy i jeśli widać, że remont przebiega sprawnie, po prostu poprosić o dane kontaktowe firmy i porozmawiać.

Rozpytanie znajomych i rodziny ma także duży sens. Wiele osób bardzo chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z firmami remontowo – budowlanymi. Chętnie mówią nie tylko o dobrych firmach ale o tych złych także. To ważne informacje, które zawężają krąg poszukiwań firmy idealnej.

Rozmowa na temat remontu

Gdy znajdziemy kilka firm wartych uwagi, koniczna jest rozmowa na temat remontu. Profesjonalni fachowcy po prostu docierają na miejsce i wyceniają koszt remontu. Taka wycena co do zasady jest bezpłatna. Jeśli któraś z wycen jest dla nas do zaakceptowania, można przystąpić do dalszych rozmów, między innymi określenia szczegółów realizacji zlecenia i terminu wykonania prac. To informacje bardzo ważne. Są bowiem firmy budowlane obłożone pracami. Wielu szefów takich firm przyjmuje kolejne zlecenia remontowo – budowlane. Z wywiązaniem się z nich w terminie jest ju8ż wiele kłopotów. Jeśli więc, w trakcie rozmowy, właściciel takiej firmy nie potrafi powiedzieć ile potrwa remont, określa, że – na przykład – to zajmie około trzech tygodni, można mieć pewność, że może zająć więcej i nic się z tym nie zrobi. Takich firm warto unikać.

Umowa o roboty budowlane jest istotna

Oczywiście umowa ustna – zgodnie z polskim prawem – jest także obowiązująca, dużo rozsądniej jednak zawszeć umowę na piśmie. Taka umowa o roboty budowlane powinna określać zakres prac, ich całkowity koszt i termin zakończenia. Oczywiście w trakcie wykonywania prac może się okazać, że będzie drożej bo – na przykład – konieczny jest szerszy zakres prac, lub termin prac i to z przyczyn niezależnych od stron musi ulec przedłużeniu W takich sytuacjach zawsze można sporządzić aneks do umowy, ale na to muszą zgodzić się obie strony. Niedotrzymanie warunków umowy przez jedną ze stron to inny temat. Na podstawie zapisów umowy można dochodzić swoich roszczeń lub nawet oddać sprawę do sądu. Umowa w takiej sytuacji będzie konkretnym potwierdzeniem ustaleń pomiędzy stronami i może pomóc sądowi w rozstrzygnięciu sporu.

Redakcja superhouse.pl