Jaką bramę segmentową wybrać?

Bramy segmentowe to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce ogromną popularnością nie tylko u klientów indywidualnych, ale również pośród zakładów produkcyjnych, firm zajmujących się logistyką oraz przedsiębiorstw. Pomimo wyższej ceny w porównaniu do bramy uchylnej czy klasycznej bramy skrzydłowej (rozwiernej), około 80% nowych obiektów otrzymuje właśnie modele segmentowe. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie i pomóc wybrać bramę segmentową dopasowaną do Twoich potrzeb, należy przedstawić, czym produkty tego typu wyróżniają się na tle konkurencji.

Więcej miejsca, więcej korzyści

Największą zaletą bram segmentowych jest ich sposób działania. Podczas otwierania nie potrzebują one dodatkowego miejsca na podjeździe w przeciwieństwie do modeli uchylnych lub skrzydłowych. Ponieważ lamele poruszają się wzdłuż prowadnic, można śmiało podjechać na kilkanaście centymetrów do bramy bez obaw o uszkodzenie pojazdu. Ma to niebagatelne znaczenie dla wygody użytkowników – niezależnie od tego, czy mowa o domu, czy fabryce. Dzięki temu właściciele niewielkich posesji nie muszą przejmować się ograniczeniem przestrzeni na działce, a w przypadku węzłów logistycznych lub ramp dostawczych, brama umożliwia ustawienie samochodu bezpośrednio na wskazanym miejscu. Z tego powodu bramy segmentowe są stosowane również w myjniach, warsztatach samochodowych oraz wszystkich miejscach, gdzie trzeba zapewnić swobodny ruch pojazdów.

Ciepło pod kontrolą

Kolejnym atutem bram segmentowych jest doskonała ochrona przed wiatrem oraz niską temperaturą. W przeciwieństwie do bram skrzydłowych czy uchylnych, ocieplane segmenty znacznie lepiej radzą sobie z utrzymywaniem temperatury wewnątrz garażu lub pomieszczenia roboczego. Związane jest to z wykorzystaniem lameli, które po zamknięciu osiadają na sobie pod własnym ciężarem, likwidując potencjalne luki. Co więcej, brama segmentowa jest zamontowana wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu szczelnie zakrywa całą szerokość wjazdu. Niektóre lamele są dodatkowo ocieplane, co zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed podmuchami wiatru i niską temperaturą.

Własności termoizolacyjne mają wyjątkowe znaczenie w przypadku domów z wbudowanym lub dostawionym garażem, gdyż jest to pomieszczenie, przez które ciepło będzie szybko „uciekało” z wnętrza. Coraz popularniejsze domy energooszczędne chętnie wykorzystują bramy segmentowe, gdyż pozwalają one zmniejszyć wysokość rachunków. To również nieodłączny element wyposażenia ogrzewanego garażu. Utrzymanie określonej temperatury jest ważne także z punktu widzenia zakładów produkcyjnych, punktów przeładunkowych, warsztatów oraz myjni. Mróz ma negatywny wpływ na działanie maszyn, prowadzi do zamarzania wody w przewodach oraz zamarzania części ruchomych, toteż warto zadbać o to, aby zimne powietrze nie dostawało się do wnętrza obiektu.

Bezpieczeństwo, napęd i wyposażenie

Ogromna różnorodność dostępnych na rynku modeli bram segmentowych związana jest z możliwością dopasowania produktu do wymagań nabywcy. W zależności od potrzeb klienta brama może być otwierana ręcznie lub posiadać elektryczny napęd, który jest kontrolowany za pośrednictwem pilota, a nawet aplikacji w telefonie – w przypadku przerwy w dostawie prądu każda brama może być otwarta ręcznie. W przeciwieństwie do modeli uchylnych lub skrzydłowych zaspy nie stanowią problemu w przypadku bramy segmentowej. Lamele poruszają się w górę, co umożliwia otwarcie garażu nawet po obfitym opadzie śniegu.

Alternatywą dla klasycznego układu, w którym lamele wsuwają się pod sufit, jest zamontowanie prowadnic na ścianie. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj obiekty przemysłowe lub warsztaty, gdzie przewody, oprzyrządowanie bądź rury uniemożliwiają montaż bramy o klasycznej budowie. Chociaż droższy, model ten może znaleźć zastosowanie również w przydomowym garażu. Jeżeli mamy do czynienia z obiektem wolnostojącym, który nie posiada drzwi, pozioma brama segmentowa może z powodzeniem służyć za wygodne wejście.

Bramy wykorzystujące lamele oferują duży stopień bezpieczeństwa, który można dodatkowo zwiększyć poprzez zakup panelu LCD oraz blokady antywłamaniowej. Oprócz tego wjazd może zostać wyposażony w fotokomórkę – brama automatycznie zatrzyma się sytuacji, gdy na jej drodze znajdzie się jakaś przeszkoda. Dodatkowe wyposażenie może obejmować również awaryjne zasilanie, oświetlenie sygnalizacyjne – szczególnie ważne w zakładach produkcyjnych – oraz szyny z paskiem zębatym, które zapewniają cichsze otwieranie garażu.

Bramy segmentowe dla domu – na co zwrócić uwagę?

W przypadku przydomowego garażu kwestie termoizolacyjne są równie ważne, co wygląd bramy. Aby zagwarantować jak najlepszą izolację cieplną, warto zakupić grubsze warianty lameli (na przykład 67-milimetrowe segmenty z dodatkowym ociepleniem), co zapewni znakomitą ochronę przed wiatrem oraz mrozem. Dodatkowe uszczelki między segmentami oraz przy podłodze poprawią termoizolacyjne atrybuty bramy, co stanowi przemyślaną inwestycję na przyszłość. Im mniej ciepła będzie potrzebne do ogrzania garażu, tym niższe będą rachunki. Jeżeli zależy nam na jeszcze solidniejszym odizolowaniu się od niskiej temperatury, dodatkowa ościeżnica pomoże zredukować utraty ciepła nawet o 15 procent.

Dla użytkowników indywidualnych liczy się przede wszystkim łatwość użytkowania, dlatego warto postawić na urządzenia, które mogą współpracować z systemami automatyki domowej. Zestaw fotokomórek pozwoli wyeliminować ryzyko przytrzaśnięcia, natomiast oświetlenie LED pomoże w parkowaniu po zmroku. Kolejną kwestią podczas doboru bramy jest generowany podczas otwierania hałas. Im więcej domów stoi w okolicy, tym ważniejsza będzie redukcja decybeli. W przypadku zabudowy szeregowej lub bliźniaków najlepiej postawić na modele, które nie będą przeszkadzać sąsiadom za sprawą specjalnego paska. Bramy segmentowe można również dostosować do indywidualnego gustu klienta poprzez dodanie przeszklenia.

Rozwiązania dla przemysłu

W przypadku profesjonalnego wykorzystania bram segmentowych najważniejsza jest niezawodność i wydajność. Dobrym rozwiązaniem jest wybór producenta, który wykorzystuje specjalnie wzmocnione sprężyny skrętne. Zapewniają one bezawaryjną pracę przez dziesiątki tysięcy cyklów pracy (otwarcie i zamknięcie), co nieraz przewyższa o 1/3 osiągi bram, operujących bez ulepszonych sprężyn. Kolejnym wymogiem dla sprzętu przemysłowego jest zintegrowany system sterowania. W tym przypadku brama musi mieć możliwość otwarcia na określoną wysokość, dostęp do ręcznego sterowania i kierowania bezprzewodowego.

Automatyczne zapamiętywanie położeń krańcowych oraz współpraca z innymi systemami w zakładzie to następne wymogi, które są niezbędne do szybkiego i bezpiecznego wykonywania pracy. Integracja sterowania bramą z instalacją przeciwpożarową sprawi, że w przypadku wykrycia ognia garaże zostaną zamknięte lub otwarte, aby stworzyć drogę ucieczki lub powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru. W przypadku wyboru bram segmentowych, przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach, warto skierować się do sprawdzonego producenta, który zadba o wysoką jakość wykonania oraz wszechstronność produktu.

Redakcja superhouse.pl