Najładniejsze kwiaty doniczkowe, z którymi każdy sobie poradzi

Czy uważasz, że rośliny doniczkowe są staromodne lub nudne? Jest zupełnie odwrotnie — sukulenty i rośliny liściaste świętują swój powrót i potrafią całkowicie odmienić wnętrze domu. Akcenty roślinne w salonie, sypialni, kuchni, a także w łazience, są obecnie niezwykle popularne.
Najładniejsze kwiaty doniczkowe nie zawsze są roślinami łatwymi w pielęgnacji, ale istnieje grupa roślin, z którymi poradzi sobie każdy.
Jeśli nie masz ręki do kwiatów i potrafisz uśmiercić nawet kaktusa, wybierz jedną z roślin, którą będziesz cieszyć się przez długi czas.

1. Sansevieria

Konopie dziobowe (potocznie zwane językiem teściowej lub rośliną wężową) występują w Afryce, Azji Południowej i na Półwyspie Arabskim.
Ich pionowe liście wyglądają jak węże. Skąd bierze się porównanie z językiem teściowej, pozostawia się wyobraźni każdego człowieka. Pewne jest to, że włókna rośliny były używane do produkcji cięciw i dlatego jest również znana jako „konopie łukowe”.
Sansivierie tolerują miejsca słoneczne i półcień. Adaptują się do każdych warunków. Niezależnie od tego, czy stoją na słońcu, czy w półcieniu, długo będą cieszyć nasze oczy. Są bardzo odporne na suszę. Jedyne co im może zagrażać to przelanie. Nie trzeba ich zbyt często przesadzać, ponieważ bardzo wolno rosną. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

2. Kaktus Myszki Miki

Jedną z najładniejszych roślin doniczkowych jest kaktus Myszki Miki. W swoim najlepszym wydaniu przypomina postać z filmów Disneya. Okrągła twarz i dwoje uszu to opuntia microdasys, znana również jako złota opuncja. Roślina przybiera także inne, zabawne formy wzrostu i zdarza się jej kwitnąć. Bogata w składniki odżywcze gleba, umiarkowany poziom wody i przewiewne otoczenie to wszystkie jej wymagania.

3. Tyllandsia

Na drucianych ramach, w terrariach lub szklanych kulach Tillandsie (oplątwy) wywołują zawsze zdumienie. Rośliny powietrzne wyglądają jak małe, samowystarczalne dzieła sztuki, ponieważ mogą obejść się bez ziemi i wszędzie znaleźć miejsce. Oplątwy są niezwykle mało wymagające i potrzebują jedynie wystarczającej wilgotności. Powinny być spryskiwane niewielką ilością wody dwa do trzech razy w tygodniu i co miesiąc nawożone.

4. Monstera

Monstera deliciosa migrowała z głębokiej dżungli Ameryki Środkowej i Południowej do europejskich salonów. Liście monstery mogą osiągnąć średnicę do jednego metra. Roślina potrzebuje podparcia, przy zwiększonej ekspozycji na światło bardzo szybko rośnie. Monstera najlepiej czuje się w jasnym, lekko zacienionym otoczeniu. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale należy unikać zalania. Wskazane jest również regularne wycieranie z kurzu dużych powierzchni liści.

5. Paprocie

Nie znajdziesz kwiatów w paprociach, ale ich krzaczasty, zielony blask zdecydowanie to wynagradza. W zacienionym, wilgotnym otoczeniu czują się jak w domu. Paprocie idealnie nadają się zatem do wilgotnych pomieszczeń bez okien, takich jak łazienka. Przy ponad 100 gatunkach w Europie Środkowej różnorodność paproci jest ogromna — każdy znajdzie coś dla siebie. Paprocie rozwijają się dzięki wystarczającemu podlewaniu i zraszaniu za pomocą butelki z rozpylaczem. Jednak za wszelką cenę należy unikać zalegania wody w doniczce.

Redakcja superhouse.pl