Właściwy dobór materiałów i technologii ścian decyduje o trwałości oraz energooszczędności budynku. Współczesna technologia daje w tej kwestii duże możliwości, z których bez wątpienia warto skorzystać. Dzięki nim można uzyskać dobre parametry termoizolacyjne. Jakie rodzaje ścian są najpopularniejsze?
Ściany murowane
Najczęściej wybieraną technologią budowy domów są ściany murowane. Wśród nich można wyróżnić ściany jednowarstwowe i wielowarstwowe (dwuwarstwowe lub trójwarstwowe). Rodzaje ścian można podzielić również ze względu na pełnione funkcje w budynku tj. ściany nośne oraz niekonstrukcyjne. Te pierwsze są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń takich jak obciążenie stropów, wyższych kondygnacji, ciężar własny, czy obciążenia eksploatacyjne, które działają na dach. Ściany niekonstrukcyjne to takie, których nie uwzględnia się w obliczeniach statycznych i ich usunięcie nie będzie miało wpływu na nośność konstrukcji.
Ściany jednowarstwowe wykonuje się z jednego rodzaju materiału bez szczelin, izolacji termicznych i pustek. Można je wykończyć tynkiem albo zostawić nieotynkowane.
Ściana dwuwarstwowa składa się z warstwy nośnej murowanej i ocieplenia. To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, gdyż są łatwe do wykonania, więc ryzyko błędu jest w tym wypadku niewielkie. Warstwę nośną można zrobić z betonu komórkowego, silikatów, elementów murowanych ceramicznych. Natomiast termoizolację z wełny mineralnej lub styropianu.
Przeczytaj również jak odnowić stare drzwi drewniane
Ściany trójwarstwowe z kolei składają się z dwóch warstw murowanych, pomiędzy nimi znajduje się szczelina. W tym wypadku każda warstwa ma oddzielną funkcję. Tak więc warstwa wewnętrzna jest nośna, środkowa jest termoizolacyjna, a zewnętrzna jest osłonowa, najczęściej wykonuje się ją z cegły klinkierowej, ceramicznej lub kamienia naturalnego.
Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?
Wybór rodzaju ścian jest bardzo ważną decyzją, dlatego musi być ona dobrze przemyślana. Czy będzie to ściana dwuwarstwowa, trójwarstwowa, czy jednowarstwowa w dużej mierze będzie zależeć od naszych indywidualnych preferencji, a także budżetu, jaki posiadamy na budowę. Ważne jest to, aby technologię dostosować do swoich potrzeb, nie ma sensu również przesadnie oszczędzać, gdyż później możemy tego pożałować, szczególnie zimą.
To, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, powinien rozstrzygnąć specjalista, który pomoże nam wznieść budynek od A do Z. Jednowarstwowe ściany to szybkie i tanie rozwiązanie. Takie ściany są budowane z wysokiej jakości materiałów o dobrych parametrach cieplnych. Chociaż ta technologia wznoszenia budynku nie jest skomplikowana, to niezbędna jest fachowa wiedza, bo w tym wypadku nietrudno o błędy wykonawcze. Doświadczona ekipa budowlana to podstawa, trzeba o tym pamiętać niezależnie od tego, jaką metodę budowy wybierzemy. Zdecydowanie najbardziej popularne mimo wszystko są ściany dwuwarstwowe, one łączą ze sobą zalety ścian jedno- i trójwarstwowych. Bez wątpienia warto rozważyć taką opcję, jeżeli planujemy budowę domu lub budynku użytkowego.
Sprawdź również https://superhouse.pl/jak-wyglada-kredyt-na-remont-domu/